Допомога на дітей одиноким матерям: розмір виплат та порядок оформлення

Хто має право на отримання допомоги?

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на фінансову підтримку на малюків у 2017 році мають:

  • одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження (усиновлення), виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку, відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) здійснено за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини
  • мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальної пенсії)
Які умови призначення грошової допомоги одиноким матерям?

Соціальна допомога матері-одиночки призначається за наявності витягу з РАГСу із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України або при наявності свідоцтва про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька.



Чи має право жінка, яка не перебуває у шлюбі, на державну допомогу на дітей як одинока мати?

Жінки, що мають дітей від чоловіка, з яким вони не перебували і не перебувають у зареєстрованому шлюбі, але з яким ведуть спільне господарство, разом проживають та виховують малечу, не мають права на отримання фінансової допомоги, встановленої на дитину одиноким матерям.

Чи зберігається за одинокою матір’ю (батьком) право на одержання допомоги при вступі в шлюб?

Якщо одинока мати, одинокий батько, усиновитель, вдова або вдівець зареєстрували новий шлюб, за ними зберігається право на отримання державної грошової допомоги на дітей, які народилися або були усиновлені до шлюбу, за умови, що малюки не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Чи виплачується матеріальна допомога матерям-одиначкам на дітей, які перебувають на повному державному забезпеченні?

У разі перебування дітлахів на повному державному утриманні одинока мати втрачає право на отримання грошей. При цьому, якщо дитина, яка перебуває на повному державному утриманні в інтернаті під час літніх канікул перебуває вдома, мати-одиначка може розраховувати на грошові виплати за повні місяці перебування дитини вдома. Підставою для цього є довідка навчального закладу про те, що син або дочка в цей час не перебували на повному держутримані.

Куди звертатися за призначенням допомоги матерям одиначкам?

Процедура оформлення соцдопомоги одиноким матерям здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Для отримання грошей за місцем фактичного проживання необхідно надати довідку про неодержання зазначеної допомоги за місцем реєстрації.

Які документи необхідні для оформлення грошової допомоги матерям одиначкам у 2017 році?
  • заява про призначення допомоги
  • копія свідоцтва про народження дитини
  • довідка про доходи на кожного члена сім’ї
  • копія рішення про усиновлення (тільки для усиновлювачів)
  • довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини
  • копія свідоцтва про смерть батька та довідка про неотримання на дітей пенсії по втраті годувальника та соціальної пенсії (для вдівців)
  • декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за 6 місяців)
  • виписка з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька малюка відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 135 Сімейного кодексу
  • документ про народження дитини, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (для дітей, народжених за межами України)

Зверніть увагу, що з 30.11.2016 року для призначення держдопомоги на дітей одиноких батьків довідка про склад сім’ї не потрібна. Замість неї до УП та СЗН подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини.



Як жінці, яка народила дитину за кордоном, підтвердити статус одинокої матері?

Якщо жінка, яка народила дитину за межами України не може подати документ, який підтверджує той факт, що вона є одинокою матір’ю, рішення про призначення їй допомоги на малечу приймається органом соцзахисту на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та родини, наданого центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із зазначенням інформації про факт проживання сина (дочки) з матір’ю, і свідоцтва про народження, легалізованого в Україні.

Як довго виплачується допомога матерям-одиначкам?

Фінансове забезпечення на дітей одиноким матерям призначається з місяця подання повного комплекту документів та виплачується в установленому державою розмірі щомісяця до досягнення дитиною 18 років. У разі навчання дітей на денній формі в загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах I — IV рівня акредитації, виплати продовжуються до закінчення навчального закладу, але не довше ніж до досягнення дитиною 23 років.

Увага! Строк виплати грошової допомоги для одиноких батьків складає шість календарних місяців, тому, щоб не втратити кошти, кожні півроку допомогу треба переоформлювати.



В яких випадках припиняється виплата грошей одиноким матерям?
  • тимчасове працевлаштування дитини
  • смерть одержувача допомоги або малечі
  • позбавлення одинокої матері батьківських прав
  • позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду
  • вступ дитини в шлюб до досягнення нею 18-річного віку
  • відібрання малюка без позбавлення матері (батька) батьківських прав
  • тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання
  • скасування рішення про усиновлення або визнання його недійсним
  • надання неповнолітнім дітям повної цивільної дієздатності
Який розмір допомоги на дітей одиноким матерям в 2017 році?

Сума допомоги одиноким матерям розраховується виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку та середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Гроші призначається на кожну дитину окремо. Перерахунок розміру соціальної допомоги матерям-одиначкам при досягненні малюком певного віку здійснюється автоматично і не вимагає додаткового звернення одержувача коштів до органу соціального захисту населення.

Які пільги передбачені в Україні для одиноких матерів?

Соціальне забезпечення. Матерям-одиначкам виплачується грошова допомога на дитину відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Працюючим жінкам надаються путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безкоштовно або на пільгових умовах, а також надається матеріальна допомога. Крім іншого, жінкам, що самотужки виховують дітей, може бути надана тимчасова державна допомога.

Гарантії трудового законодавства. Одинокій матері гарантується прийом на роботу і заборона на звільнення (ст. 184 Кодексу законів про працю); надається право працювати неповний робочий день (ст. 56 КЗпП); забороняється залучення до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення у відрядження (ст. 176 КЗпП) і т.д.

Відпустка. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки» одинокій матері, батьку надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Невикористану за попередні роки додаткову відпустку одинока мати може взяти в будь-який час, або ж у разі звільнення вона буде компенсована грошима. Крім того, їм даються щорічні відпустки у зручний для них час.

Пільги з оподаткування. Одинока мати (батько), вдова (вдівець) мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги, що дорівнює 150% суми пільги (у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років).

Забезпечення житлом. Виходячи з норм ст. 45 Житлового кодексу матерям-одиначкам, які потребують поліпшення житлових умов, надається першочергове право на житлові приміщення. Також одинокі матері мають право на першочергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) будинків із житлового фонду соціального призначення (ст. 12 ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення»).

Зверніть увагу, що українським законодавством самотній батько (опікун) має ті ж права і пільги, що і самотня мама. Порядок отримання статусу тата-одинака і аналогічних пільг — такий самий, як і для жінок, що виховують дітей без батька.








УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично Рейтинг статьи: 4,50 из 5,00