Посвідка на тимчасове проживання в Україні: дозвіл на працевлаштування іноземців


Які переваги іноземцям дає посвідка на тимчасове проживання в Україні? Хто і на яких підставах може отримати цей дозвіл? Який перелік документів потрібен іноземцю, щоб оформити посвідку? Скільки часу займає процедура отримання посвідки на тимчасове перебування в Україні? «Юридичний портал» розібрався в порядку і строках оформлення іноземними громадянами посвідки на тимчасове проживання.

Відповідно до ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», законно перебувати на території України громадяни іноземних держав мають право протягом строку дії візи або на протязі періоду, який встановлено національним законодавством або міжнародними домовленостями.

Для більш тривалого терміну перебування іноземця в Україні необхідно пройти процедуру оформлення посвідки на тимчасове проживання (ПНП, temporary residence permit).


Як отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні?

Для отримання дозволу на тимчасове перебування в Україні іноземцю необхідно зібрати повний пакет документів і звернутися з письмовою заявою до територіального підрозділу Міграційної служби за місцем майбутнього проживання (реєстрації) іноземця. Розгляд документів та прийняття рішення про видачу або невидачу посвідки на тимчасове проживання здійснюється протягом 10 днів.

Після видачі дозволу на тимчасове проживання в Україні іноземець повинен оформити прописку. Для цього в 30-денний термін потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або ДМС за адресою реєстрації. Іноземцям, що змінили в період дії посвідки місце проживання, слід перереєструватися і повідомити про це в Міграційну службу України.

За яких підстав іноземець може оформити посвідку на тимчасове проживання?

Згідно ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підставою для видачі дозволу на тимчасове перебування є наступні обставини:


  • працевлаштування, навчання чи возз’єднання сім’ї
  • робота кореспондентом або представником іноземних ЗМІ
  • участь в реалізації проектів міжнародної технічної допомоги
  • проведення культурної, наукової, освітньої діяльності, а також волонтерство
  • канонічна діяльність (проповідування релігійних віровчень, виконання релігійних обрядів)
  • робота в філії та представництві іноземних фірм, банків і громадських (неурядових) організацій
  • участь у складі засновників, учасників, бенефіціарів власників юрособи, зареєстрованої в Україні

Найпоширеніші підстави отримання іноземними громадянами тимчасової посвідки для перебування на території України — це оформлення іноземцем дозволу на працевлаштування (роботу) і отримання ВНЖ у зв’язку з наявністю близьких родичів.

Який термін дії посвідки на тимчасове проживання в Україні?

Оскільки причини для оформлення ПНП в Україні різноманітні, будуть відрізнятися і терміни дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців:

  • період навчання, вказаний в документі, що підтверджує факт отримання освіти в Україні – визначає дозволений строк перебування іноземних студентів
  • термін дії дозволу на працевлаштування в Україні (від 6 місяців до 3-х років) – це дозволений період тимчасового проживання для трудових іммігрантів
  • час, необхідний для реалізації проекту міжнародної технічної допомоги – для учасників програми
  • два роки – для засновників, учасників, бенефіціарів власників юридичної особи, зареєстрованої в Україні
  • один рік – це строк, на який видається дозвіл на тимчасове перебування для іноземців у всіх інших випадках, передбачених законодавством

У зв’язку з впровадженням Єдиного державного демографічного реєстру України, оформлення і видача тимчасового дозволу на проживання з 01.06.2018 проводиться в форматі пластикової картки.

Образец временного вида на жительство

ID-посвідка на тимчасове проживання іноземного громадянина в Україні містить електронний чіп, на який крім основної інформації, зазначеної на лицьовій і зворотній стороні картки (ім’я, дата і місце народження, стать, громадянство, відцифрований образ обличчя та підпис), також можуть вноситися додаткові відомості про місце проживання, народження дітей, шлюб або розлучення, зміну імені та ІПН.

У територіальних підрозділах ДМС, які не обладнані необхідними матеріально-технічними ресурсами для видачі посвідки на тимчасове проживання нового зразка, посвідчення ПНП може видаватися у формі книжечки.

Зверніть увагу! Термін дії посвідки на проживання не може перевищувати періоду дії паспортного документа іноземця або особи без громадянства.

Які права дає посвідка на тимчасове проживання?

Права іноземних громадян, що мають посвідку на проживання в Україні, практично не відрізняються від прав і свобод українців. Виняток становлять лише встановлені Конституцією обмеження, наприклад, право голосу на виборах і референдумах або право на службу в держорганах.

Серед основних переваг, які надає право на тимчасове проживання на території нашої країни, є:

  • тривале безвиїзне перебування іноземців в Україні
  • можливість в’їжджати і виїжджати з країни в зручні терміни
  • вільне переміщення по території України
  • можливість здійснювати різноманітні банківські операції
  • право на отримання водійських прав
  • можливість оформити ПНП для членів своєї сім’ї на підставі власної посвідки на проживання
  • право зареєструватися як фізична особа-підприємець або заснувати підприємство

Вартість дозволу на роботу

Ціна отримання або продовження дозволу на працевлаштування іноземця в Україні:


  • на строк до 6 місяців — 2 прожиткові мінімуми для працездатних осіб
  • на строк від 6 до 12 місяців — 4 прожиткові мінімуми для працездатних осіб
  • на строк від 1 до 3 років — 6 прожиткових мінімумів для працездатних осіб

Заява про оформлення дозволу на роботу іноземця подається в регіональний центр зайнятості за місцезнаходженням підприємства. Вартість продовження строку дії дозволу на працевлаштування для іноземців не відрізняється від ціни отримання дозволу на роботу в перший раз.



Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.



Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑