Зміна по батькові дитини

По батькові є невід’ємною частиною імені дитини, воно дозволяє визначити сімейну приналежність, а іноді — національну. По батькові присвоюється за іменем чоловіка, записаного в якості батька. Тобто воно безпосередньо залежить від обставин народження, оскільки батьком може бути:

  • чоловік жінки, яка народила дитину
  • особа, визнана батьком за рішенням суду
  • чоловік, записаний зі слів одинокої матері
  • чоловік, який визнав себе батьком (за спільною заявою з матір’ю дитини)
  • особа, записана за рішенням органу опіки та піклування за словами інших осіб

Бувають випадки, коли батько має подвійне ім’я, в такій ситуації по батькові дитини записується відповідно до одного з цих імен (за вибором батьків). Дане рішення оформляється відповідним записом у графі «Для відміток» і засвідчується підписами одного або двох батьків. Крім того, на прохання батьків по батькові може утворюватися відповідно до звичаїв (адат) національних меншин або не присвоюватися зовсім.



Спір про присвоєння дитині по батькові між мамою і татом малечі законодавством України не передбачений. Питання вирішується шляхом визнання батьківства в судовому порядку. При позитивному вирішенні судом спору про батьківство відбувається процедура зміни по батькові органом РАЦСу.

Як змінити по батькові малолітньої дитини?

Право на зміну по батькові громадян України (в тому числі неповнолітніх і малолітніх дітей) передбачено ст. 295 Цивільного кодексу і ст. 149 Сімейного кодексу, а також іншими підзаконними актами. Таким чином, виходячи з норм законодавства, поміняти по батькові неповнолітньої дитини можна за наявності таких підстав:

  • батько дитини змінив своє ім’я
  • визнання усиновлення недійсним
  • запис про батька дитини була анульована
  • відбулося добровільне визнання батьківства
  • батьківство встановлено в судовому порядку
  • винесено рішення суду про усиновлення або його скасування
Яка в Україні процедура зміни по батькові дитини?

За українським законодавством порядок зміни по батькові єдиний як для дорослих, так і для дітей. Держреєстрація зміни по батькові здійснюється відділом реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника (п. 2 Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи). Право на звернення до будь-якого РАЦСу (без прив’язки до місця прописки) надано лише жителям Криму і тимчасово окупованих територій.

Які документи потрібні для зміни по батькові дитини?
  • письмова заява дитини, яка досягла 14 років
  • заява батьків (при зміні по батькові дітям до 14 років)
  • свідоцтво про народження + фотографія заявника (дитини)
  • довідка з місця проживання та квитанція про сплату державного мита
  • свідоцтво про зміну імені батька дитини (якщо воно було раніше змінено)
  • згода батьків на зміну по батькові дитини (для дітей у віці від 14 до 16 років)

Відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей, а також необхідність обміну паспорта громадянина України та інших документів, пояснюється заявнику співробітником РАЦСу при подачі документів (п. 5 глави 4 розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні).

Скільки коштує поміняти по батькові неповнолітньої дитини?

За надання послуг по зміні прізвища, імені або по батькові стягується адміністративний збір у розмірі 0,3 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (5 грн. 10 коп.) та 3 неоподаткованих мінімумів — при повторній зміні (51 грн.). Від сплати державного мита звільняються:



  • інваліди першої і другої групи
  • громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих від Чорнобильської катастрофи
  • інваліди ВВВ і сім’ї воїнів, які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них
  • громадяни, віднесені до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, — які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення, або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років
  • громадяни, віднесені до четвертої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років
Скільки часу займає зміна по батькові?

Весь процес розгляду заяви про зміну по батькові займає три місяці, датою початку обробки даних є день подачі документів в РАЦС. У деяких випадках, при наявності поважної причини, цей термін може бути продовжений, але не більше ніж на 3 місяці (п. 5 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»). Крім того, термін розгляду заяви про зміну по батькові може бути зупинений, якщо виникає необхідність у відновленні актових записів і внесення їх до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Настільки тривалий період для винесення рішення обумовлений, в тому числі, ще й необхідністю перевірки заявника органами внутрішніх справ і отриманням від них висновки про можливість зміни по батькові. Дана процедура займає близько місяця. За результатами всіх перевірок відділ державної реєстрації актів цивільного стану направляє заявнику висновок про надання дозволу на зміну по батькові або відмову в його наданні.

У разі позитивного рішення РАЦСу заявнику належить в тримісячний строк з дня винесення висновку звернутися до відділу держреєстрації актів цивільного стану для зміни по батькові. Якщо строки звернення були порушені і на це не було поважної причини, дозвіл на зміну даних втрачає силу і весь процес треба починати заново.

Коли можуть відмовити у зміні по батькові?

Підставами для відмови у зміні по батькові малолітніх або неповнолітніх дітей є:

  • подача неправдивих відомостей
  • зміни суперечать законодавству
  • відсутність повноважень у заявника
  • відсутність підстав для зміни по батькові

Дії або бездіяльність працівників органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені в Міністерстві юстиції України або в суді.

Як одинокій матері поміняти по батькові дитині?

Відповідно до українського законодавства всі діти мають право на повне ім’я, яке включає в себе прізвище, власне ім’я та по батькові, навіть якщо реальний батько не встановлений. Згідно ч. 2 ст. 147 Сімейного кодексу по батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває в шлюбі (якщо батьківство не було визнано) визначається за іменем особи, яку мати назвала батьком її дитини.

У свідоцтві про народження в графі «Батько» може стояти прочерк, а по батькові дитини бути вигаданим. Обмежень у виборі не передбачено і мати-одиначка може дати дитині яке завгодно по батькові. Однак, відсутність у дітей тата не означає, що одинока мати може в будь-який момент поміняти дитині по батькові. Внести корективи можливо лише при наявності підстав.

Чи можна при усиновленні поміняти по батькові дітей?

Зміна персональних даних дитини при усиновленні здійснюється за рішенням суду відповідно до норм статей 229, 231 СК України. По батькові дитини змінюється в разі усиновлення малечі особою, яка записується її батьком. При цьому, не залежно від віку неповнолітньої дитини, необхідності в отриманні її згоди на зміну по батькові немає. Дана обставина мотивована особливостями формування по батькові.








УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично Рейтинг статьи: 5,00 из 5,00



Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑