Грошові виплати по безробіттю 2018: умови отримання і розмір допомоги

Згідно із законодавством кожен українець, який залишився без роботи, має право на отримання державної компенсації у вигляді допомоги по безробіттю. При цьому, далеко не кожен знає, як стати на облік в Центр зайнятості та отримати грошову допомогу по безробіттю.

«Юридичний портал» розібрався в процедурі та умовах надання допомоги по безробіттю, а також механізмі обчислення страхового стажу для встановлення розміру грошових виплат.

Хто буде отримувати допомогу по безробіттю у 2018 році?

Допомога по безробіттю надається тільки тим громадянам, хто отримав офіційний статус безробітного. Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного надається:

 • особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), які через відсутність роботи не мають заробітку, готові та здатні приступити до трудової діяльності
 • особам, молодше 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку з припиненням або перепрофілюванням підприємств, скороченням чисельності штату
 • інвалідам, які не досягли пенсійного віку і отримують пенсію з інвалідності або соцдопомогу
Як стати на облік в Центрі зайнятості і отримати статус безробітного?

Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна вставши на облік в центр зайнятості. Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.

Процедура постановки на облік на біржу праці і отримання статусу безробітного передбачає збір всіх необхідних документів (перелік наведено нижче в статті) і звернення в найближчий ЦЗ.

При взятті безробітного на облік, на нього заводиться персональна картка, в якій вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, число, місяць і рік народження, зареєстроване місце проживання або перебування, ІПН або серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально).Які документи потрібні для центру зайнятості?

Реєстрація безробітних в центрі зайнятості проводиться при подачі наступного пакета документів:

 • паспорт громадянина України
 • облікова картка платника податків
 • трудова книжка або цивільно-правовий договір
 • документ про освіту (диплом, свідоцтво, сертифікат і т.д.)
 • військовий квиток із зазначенням дати взяття на облік (в разі необхідності)
 • довідка з останнього місця роботи про розмір заробітної плати (потрібно, якщо страховий стаж за останні 12 місяців становить не менше півроку)

Додатково до основного переліку документів, необхідних для прийняття на облік безробітного, співробітники біржі праці можуть попросити надати ряд довідок. Так, інваліди, які не досягли пенсійного віку і отримують відповідну пенсію або соцдопомогу, подають копію довідки до акта огляду МСЕК та при наявності пред’являють індивідуальну програму реабілітації.

Для іноземців, які постійно проживають в Україні, передбачена необхідність у пред’явленні посвідки (дозволу) на проживання. Переселенці пред’являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і подають її копію. При цьому, якщо у переселенця відсутні документи, що підтверджують факт його звільнення, в ЦЗ також пред’являють:

 • заяву про припинення трудових відносин, справжність підпису на якій нотаріально завірена, або документ, що підтверджує факт припинення зайнятості (цивільно-правовий договір, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців), або відповідне рішення суду — в разі припинення трудових відносин в судовому порядку
 • розрахунковий документ (квитанцію), що підтверджує направлення зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення

Відвідування центру зайнятості та підбір підходящої роботи

Після присвоєння статусу безробітного залишається лише відвідувати ЦЗ (не рідше одного разу в 30 календарних днів) і очікувати поки співробітники біржі праці підберуть підходящу вакансію. При цьому, відповідно до законодавства, підходящою роботою вважається та, яка відповідає вашій освіті, професійним навичкам і досвіду роботи.

Інвалідам підходяща посада підбирається відповідно до їх професійних знань і навичок, а також з урахуванням довідки медико-соціальної експертної комісії з висновком про умови та характер праці, індивідуальної програми реабілітації та побажань самого інваліда щодо умов роботи.

Якщо протягом 6 місяців з дня реєстрації безробітному не змогли знайти роботу за фахом, йому запропонують пройти перенавчання на іншу професію з урахуванням його здоров’я, здібностей і потреб ринку праці. При зміні професії за направленням ЦЗ, пошук роботи здійснюється як за новою, так і за попередньою спеціальністю.

Дворазова відмова від запропонованої роботи є підставою для зняття з реєстрації в центрі зайнятості та позбавлення статусу безробітного. Повторна реєстрація на біржі праці можлива не раніше ніж через 90 к.д. з дня зняття з обліку. В цей тримісячний період ЦЗ надаватиме вам лише консультаційні послуги, виплата допомоги по безробіттю проводитися не буде.

Зверніть увагу, що пропуск призначеної дати відвідування центру зайнятості без поважної причини тягне за собою скорочення виплат і / або зняття з обліку. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №198 від 20.03.2013 «Про Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», поважними причинами, наявність яких підтверджено документально, є: хвороба громадянина, смерть членів його сім’ї та родичів, догляд за хворою дитиною ( до 14 років), відвідування лікарні, судових та правоохоронних органів, військкоматів, інших держустанов та інші обставини, що перешкоджають відвідуванню ЦЗ.

Порядок нарахування і виплати допомоги по безробіттю у 2018 році

Коли починають здійснювати виплату допомоги по безробіттю? Мабуть, це питання цікавить безробітних в першу чергу. Згідно ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», грошова допомога призначається з 8-го дня після реєстрації в державній службі зайнятості. При цьому, громадянам, які звільнені з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин (стаття 38 КЗпП) або за порушення трудової дисципліни, грошові виплати з безробіття нараховуються лише на 91-й день.Як довго виплачують допомогу з безробіття в Україні?

Відповідно до українського законодавства загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років. Однак, існує ряд нюансів (зокрема стаття звільнення), які впливають на тривалість надання фінансової допомоги безробітним. Так, періоди виплат можуть бути наступними:

 • 720 днів – для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію)
 • 360 днів – стандартна тривалість виплат для більшості громадян
 • 270 днів – при звільненні з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, за згодою сторін, а також по пунктах 3, 4, 7, 8 статті 40 і статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України
 • 180 днів – для переселенців, а також молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової служби
Який розмір допомоги по безробіттю у 2018 році?

Мінімальна сума допомоги по безробіттю в Україні в 2018 році становить 544 гривні (Постанова Правління фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 149 від 15 грудня 2017). У мінімальному розмірі допомога виплачується тим, хто за останній календарний рік має страховий стаж менше шести місяців або звільнений з останньої роботи з підстав, передбачених п. 3, 4, 7 і 8 ст. 40, ст. 41 і 45 КЗпП, а також переселенцям, випускникам навчальних закладів (без досвіду роботи) і демобілізованим зі служби в армії.Безробітні, страховий стаж яких за останні 12 місяців до реєстрації на біржі праці перевищує півроку або мають перерву в роботі з поважних причин (строкова військова служба, навчання, догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 18 років або пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду) розмір виплат по безробіттю розраховується в процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) в залежності від страхового стажу, але не менше мінімального розміру допомоги по безробіттю, встановленого для цієї категорії (1440 грн.):

Размер пособия по безработице

Сума виплат залежно від тривалості безробіття плавно зменшується. Так, в перші 90 днів безробітний отримує 100% призначеної йому грошової допомоги, наступні 90 к.д. — 80%, в період, що залишився виплати становлять 70%.

Зверніть увагу, що максимальний розмір фінансової допомоги з безробіття на може перевищувати 4 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично Рейтинг статьи: 4,88 из 5,009 online консультации по “Грошові виплати по безробіттю 2018: умови отримання і розмір допомоги

 • 29.06.2018 в 15:21

  Доброго дня! У зв’язку з необхідністю доглядати стареньку матір (інвалід першої групи, прикута до ліжка) була звільнена з останнього місця роботи за згодою сторін. Через це перерва в роботі становить майже 1,5 роки. Зараз догляд за мамою буде здійснювати сестра, тому планую звернуться до центру зайнятості. На які виплати я можу претендувати, чи буде враховуватись моя заробітна плата, і в які строки я повинна звернутись в центр зайнятості, щоб не втратити можливі нарахування? Дякую!

  • 29.06.2018 в 17:42

   Право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають особи, які протягом останніх 12 місяців напрацювали страховий стаж у півроку. Проте, наявність перерви в роботі не позбавляє права на грошові виплати по безробіттю за наявності поважних причин:

   • навчання у ПТУ та ВНЗ, клінічній ординатурі, аспірантурі, докторантурі на стаціонарі
   • строкова військова служба та періоди зайнятості на тимчасово окупованій території України чи в районах АТО
   • догляд непрацюючою працездатною особою за інвалідом I групи або дитиною з інвалідністю (до 18 років), а також за пенсіонером, який за висновком МСЕК потребує постійного стороннього догляду

   Право на державну допомогу зберігається за громадянином у разі реєстрації в державній службі зайнятості протягом місяця після закінчення вимушеної перерви.

 • 06.03.2018 в 09:51

  Мені відмовили надати статус безробітного аргументуючи це тим, що я маю земельну ділянку для ведення особистого сільського господарства (площею 2 гектари). По факту, було лише присвоєно кадастровий номер на земельну ділянку, а от документи на підтвердження права власності вже більше чотирьох років на опрацюванні в земкадастрі (їх постійно повертають на доопрацювання). Працівник служби зайнятості сказав, що я «повинен жити із землі»: обробляти її сам або здати ділянку в оренду. Отримати статус безробітного я зможу лише у разі, якщо переоформлю землю на когось іншого.

 • 07.12.2017 в 11:34

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, мені залишилося 2 роки до настання пенсійного віку, але я вже отримую дострокову пенсію, як мати дитини-інваліда. Мене звільнили з роботи через скорочення. Я хочу продовжити свій трудовий стаж до настання пенсійного віку. Чи можу я для цього зареєструватись в центрі зайнятості? Чи пенсіонери такої змоги вже не мають? Дуже дякую.

  • 07.12.2017 в 12:36

   За українським законодавством отримати статус безробітного може тільки людина працездатного віку (ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення»). Таким чином, будучи пенсіонером (незалежно від виду пенсії: За віком, на пільгових умовах або за вислугу років) ви вже не можете набути статусу безробітного, але маєте право на отримання послуг ЦЗ з підбору роботи, працевлаштування та консультацій.

 • 06.09.2017 в 06:09

  Доброго ранку! Підкажіть, будь ласка, чи можу я стати на облік до Центру зайнятості, якщо перебуваю на 28 тижні вагітності. Чула що Біржа праці вкрай неохоче реєструє вагітних? Буду вдячна за допомогу!

  • 06.09.2017 в 09:13

   Відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного можуть набути працездатні громадяни, а з моменту одержання листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами (30 тижнів вагітності), особа буде вважатися тимчасово непрацездатною. Отже, стати на облік можна лише до 30 неділі вагітності і відмовити у цьому співробітники ЦЗ не мають права.

 • 27.07.2017 в 19:02

  Будь ласка підкажіть! Чи обов’язково я маю подавати довідку про розмір заробітної плати для реєстрації в центрі зайнятості та призначення допомоги по безробіттю? Була звільнена за згодою сторін, проте відносини з роботодавцем склалися непрості і не хотілось би зайвий раз з’являтися на підприємстві. Також мене цікавить питання щодо строків звернення на біржу праці. Чи є граничні терміни з дати звільнення для реєстрації в центрі зайнятості? Дякую!

  • 27.07.2017 в 21:04

   Відповідно до Закону особам які за рік до реєстрації у ЦЗ мають страховий стаж не менше 6 місяців допомога по безробіттю нараховується залежно від їх страхового стажу. Розмір грошових виплат по безробіттю встановлюється на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування і залежить від заробітної плати. При наявності в повному обсязі даних з Держреєстру необхідності в наданні довідки про середню зарплату немає. Граничні терміни для реєстрації в центрі зайнятості від часу звільнення законодавством не передбачені


Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.

Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑