Отримання паспорта у віці 14 років, заміна ID-картки в 18 років


Кожна дитина, яка досягла 14-річного віку, зобов’язана отримати біометричний id-паспорт громадянина України, а в 18 років замінити «АйДі» картку на нову.

Яка процедура отримання «АйДі» паспорта в 14 років і які документи потрібні? В який термін потрібно оформити паспорт вперше і яка сума штрафу за несвоєчасне отримання id-картки? Який порядок першої заміни паспорта у 18 років?

Отримання паспорта в 14 років

Для оформлення документа потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до територіального підрозділу Державної міграційної служби («паспортний стіл») за місцем проживання.


Для безпроблемного отримання паспорта необхідна «прописка» (реєстрація місця проживання), проте оформити біометричний паспортний документ без прописки можуть вимушені переселенці з Донбасу і Криму — для цього достатньо надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Правові нюанси процедури реєстрації дітей — в статті про прописку дитини.

Паспорт у вигляді АйДі карти в 14 років, підлягає заміні в 18 років

Який список документів необхідний для оформлення «АйДі» картки

Для отримання id-паспорта у віці 14 років потрібні такі документи:


  • паспорти батьків
  • свідоцтво про народження
  • ідентифікаційний код (номер)
  • довідка про реєстрацію місця проживання

ІПН для отримання біометричного паспорта в 14-річному віці формально не потрібний, але наявність ідентифікаційного номера у дитини вважається обов’язковою і вимагається у більшості Центрів надання адмінпослуг та територіальних підрозділів ДМС.

Довідка про реєстрацію місця проживання дитини видається одному з батьків. Для отримання довідки мати чи батько звертаються у ЦНАП. Щоб прискорити процедуру видачі документа, рекомендується заздалегідь отримати «Картку прописки» (Форма № 16) в своєму ОСББ або ЖЕКу.

Присутність батьків при отриманні дитиною паспорта не обов’язкова. Якщо батьки розлучені, при подачі документів на «АйДі» паспорт необхідно додатково надати свідоцтво про розлучення (у цьому випадку документи приймаються тільки з одним паспортом — матері або батька).

Термін отримання паспорта в 14 років і штраф за порушення строку

Згідно чинного законодавства, після досягнення 14 років потрібно обов’язково встигнути отримати паспорт в строк до 1 (одного) місяця. Перевищення зазначеного терміну є порушенням, відповідальність за яке передбачена статтею 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Покарання за несвоєчасне отримання паспорта у віці 14 років перший раз можливе тільки у формі попередження.

Штраф за відсутність паспорта по ст. 197 КУпАП може бути накладено в будь-якому віці, але тільки за умови повторного вчинення правопорушення протягом року (якщо громадянин вже притягувався до відповідальності за вказаною статтею, але паспорт так і не отримав). Розмір штрафу в такому випадку становить від 17 до 51 гривні.

Несвоєчасне отримання паспорта школярем призводить до неможливості реєстрації на Зовнішнє незалежне оцінювання і є підставою для відмови у допуску до ЗНО через відсутність ID-картки (стосується і тих учнів, які складають ЗНО після 9 класу).

Заява на id-паспорт в 14 років, його вартість і терміни видачі

Процедура подачі заяви на отримання «АйДі» паспорта в 14-річному віці:

  • візит до ЦНАП чи ДМС
  • заповнення анкети-заяви на id картку
  • подача повного пакету документів (перелік див. вище)

Зверніть увагу, що анкету-заяву на паспорт повинен заповнювати співробітник, який приймає документи (це входить в його функціональні обов’язки).

Вартість паспорта: «АйДі» картка, яка оформляється вперше, видається дитині безкоштовно.

Строк видачі біометричного паспортного документа не повинен перевищувати 20 робочих днів з моменту подачі заяви в ЦНАП або ДМС.

Термін дії паспорта, отриманого в 14 років, становить 4 (чотири) роки.

Заміна id-паспорта в 18 років

Після досягнення 18-річного віку громадянин України повинен замінити свій паспорт на нову id-картку не пізніше 30 днів (строки заміни паспорта починають обчислюватися з моменту настання повноліття).

Період дії ID паспорта, який був отриманий в 18-річному віці, становить 10 років, які обчислюються від дня оформлення документів. Строк, коли «Айді» карта повинна бути замінена на нову, зазначений в графі «Дійсний до» на лицьовій стороні документа (праворуч від фотографії, внизу).

Пропуск терміну заміни ID карти в повнолітньому віці і проживання з недійсним паспортом тягне за собою адміністративне покарання за ст. 197 КУпАП.Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.
Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично