Субсидія: міфи і реальність


На сьогоднішній день в Україні субсидією користуються більше 6 мільйонів сімей. За прогнозами аналітиків, з останнім підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги в новому опалювальному сезоні 2020 зросте кількість людей, нездатних оплатити комуналку.

На жаль, нестабільний економічний стан в країні, постійні стрибки курсу долара, регулярне підвищення цін на товари і послуги, а також маленька заробітна плата і низькі пенсії не сприяють збільшенню довіри до державної програми субсидування населення.

Все це призводить до того, що навіть незважаючи на жалюгідний фінансовий стан і зростаючу кількість боргів по оплаті послуг ЖКГ багато українців не поспішають звертатися за допомогою до держави. Частково, це пов’язано з великою кількістю оман, що виникли навколо субсидії. Саме про розвінчання найбільш популярних міфів і піде мова в цій статті.


Міф 1: Субсидія маленька і її складно отримати

Процедура отримання комунальної субсидії максимально спрощена. Для призначення компенсації необхідно всього два документи: заява та декларація про доходи. Будь-яку іншу необхідну інформацію фахівці управління соцзахисту збирають самостійно. З недавнього часу у громадян України з’явилася можливість подавати документи на субсидію в електронному вигляді.

Розмір субсидії індивідуальний для кожної сім’ї і залежить не тільки від доходів домогосподарства і кількості осіб, зареєстрованих в квартирі (будинку), але і від вартості житлово-комунальних послуг. Величина компенсації визначається як різниця між платежами за комуналку (в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами ЖКГ) і обсягом обов’язкового відсотка платежу. Таким чином, чим менше доходи сім’ї – тим більше субсидія.

Міф 2: За помилки в декларації передбачений штраф

Для оформлення субсидії передбачена спрощена форма декларації про доходи та витрати. Заповнити її не складно, оскільки немає необхідності вносити суми доходів, потрібно просто перерахувати види і джерела отримання прибутку. Інструкція щодо заповнення декларації розміщена на сайті Мінсоцполітики. Крім того, допомогу в заповненні документів можуть надати працівники управління соціального захисту населення.


Штрафні санкції за допущені в декларації помилки застосовуватися не будуть. Правда це не стосується фактів навмисного приховування важливої інформації. У разі виявлення шахрайства – надання житлової субсидії припиняється, а зайво нараховані кошти повинні бути повернуті державі. З метою запобігання фальсифікацій одержувачі субсидії попереджаються про відповідальність за приховування відомостей про доходи.

Міф 3: Кілька квартир і машин, в субсидії відмовлять

Раніше законодавство України дійсно містило норми, що обмежували права громадян на отримання компенсації при наявності в їх власності двох і більше житлових приміщень або транспортних засобів. На сьогоднішній день подібні критерії скасовані. Однак субсидія призначається лише на ту нерухомість в якій людина зареєстрована.

Міф 4: Комунальні ресурси повинні повністю використовуватися

Насправді немає ніякої необхідності використовувати комунальні послуги в повному обсязі, якщо сім’ї вистачає меншої кількості. За невикористані ресурси субсидію не відбирають. Більш того, держава закликає економно витрачати тепло, газ, воду та електроенергію. Збережені гроші залишаються на рахунках домогосподарства і можуть використовуватися в майбутніх платежах. Порядок розрахунку і повернення невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- і електропостачання для індивідуального опалення відбувається згідно з постановою Кабміну № 534 від 23.08.2016.

Міф 5: Борги за комуналку, на субсидію не сподівайся

Абсолютно застаріле твердження, оскільки дана норма була скасована ще в 2011 році. Наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не є підставою для відмови в отриманні субсидії. Саме для запобігання боргів і зменшення їх розміру держава надає компенсації. Разом з тим слід пам’ятати, що для збереження субсидії важливо своєчасно погашати обов’язкову частину плати за послуги ЖКГ.

Міф 6: Безробітним субсидія не призначається

Завдяки зміні законодавства безробітні громадяни мають право претендувати на комунальну субсидію. Однак є ряд нюансів. Так, наприклад, українцям, які перебувають на обліку в центрі зайнятості і отримують допомогу по безробіттю, в дохід зараховується саме ця сума. Якщо ж виплат по безробіттю немає – дохід враховується на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатної особи. А ось громадянам, які не працюють, не навчаються і не перебувають на обліку в службі зайнятості в дохід буде врахований подвійний прожитковий мінімум.

Міф 7: Крупно витратився, субсидію не побачиш

Чинним законодавством України передбачено відмову в призначенні субсидії при здійсненні будь-яким членом сім’ї, зареєстрованим в житловому приміщенні, покупки земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку на суму понад 50 000 гривень. Дане правило поширюється і на одноразову оплату послуг в зазначеному розмірі. Втім, в окремих випадках, навіть при наявності вищевказаних обставин, субсидія може бути призначена на підставі рішення відповідної комісії та акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Міф 8: Рано чи пізно субсидії доведеться повернути

У народі давно існує думка, що всю суму отриманих субсидій доведеться повернути при продажі квартири, будинку або оформленні спадщини. Проте, дане твердження не має реального підґрунтя і за всі роки існування програми субсидування проблем з переоформленням нерухомості ні у кого не виникло. Нагадаємо, що субсидія є безповоротною державною допомогою, її отримання не тягне за собою зміни форм власності.

Міф 9: Хочеш втратити субсидію, купи валюту

Компенсація за оплату послуг ЖКГ не призначається, коли хтось із членів домогосподарств протягом 12 місяців, що передують зверненню за субсидією, скоїв одноразове придбання товарів, робіт і послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень. Придбання валюти до цього переліку не входить, а значить не позбавляє субсидіанта права на допомогу від держави.


Міф 10: Банківські депозити позбавляють права на субсидію

Реальність така, що більшість сімей не в змозі зробити хоч мало-мальськи серйозну покупку відразу і змушені місяцями, а іноді й роками збирати для цього кошти. Радує те, що держава це все ж розуміє і не враховує депозити і їх відсотки в дохід сім’ї.



2 online консультации по “Субсидія: міфи і реальність

  • Є твердження деяких людей, що доходи зятя, який не приписаний в одному будинку з тещою (приклад), беруться в розрахунок доходу при подачі заяви на субсидію.

  • Нашей семье отказали в начислении и назначении субсидии по той причине, что дети (сын и дочь) обучаются в ВУЗе на бюджетном месте. В отделе “соцзащиты” посчитали, что каждый ребёнок имеет доход в размере минимального прожиточного минимума, хотя студенты стипендию не получают и она не должна учитываться для субсидий. При этом справку из деканата университета в “соцзахисте” принимать отказались и послали подальше.

Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.



Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑