Призов до армії 2018: строкова військова служба


Двічі на рік у всіх областях України проводиться набір на строкову військову службу, в рамках якої в армію забирають тисячі українців. З особливостями призову в 2018 році, термінами проведення та підставами для відстрочки розібрався «Юридичний портал України».

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців (ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії.Хто підлягає призову до армії в 2018 році?

Призовний вік в Україні в 2018 році встановлено на рівні 20-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, визнані придатними до стройової підготовки і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах збройних сил України. Нагадаємо, що раніше призову в армію підлягали юнаки віком від 18 років. Разом з тим, незважаючи на підвищення віку призовників-строковиків, молоді люди 18-19 років вправі пройти службу в армії на добровільній основі (за контрактом).

Який термін служби в українській армії?

Згідно ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу» термін служби в армії становить:

 • 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти
 • 12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра
Які терміни проведення призову на строкову службу в 2018 році?

Як і раніше, в 2018 році в Україні буде проведено дві хвилі закликів в армію — весняний та осінній. Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України. Так на 2018 рік встановлено такі дати: • з 1 квітня по 31 травня 2018 — весняний призов до ЗСУ
 • з 1 жовтня по 31 грудня — осінній призов до ЗСУ

У 2018 році строки проведення чергового призову в Україні було вперше збільшено до 3-х місяців. Призовна кампанія може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Крім того, чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або прикордонну службу (зимовий призов).

Зміни військового права стосовно збільшення і зменшення призовного віку, оновлення дат (періодів) початку і кінця призову, а також інші новини строкової служби, щоденно відстежують адвокати Юридичного порталу України. Інформація в статті постійно оновлюється — додайте цю сторінку в закладки.

Що робити, якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини є недостатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» потрапити під відстрочку можуть:

 • чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
 • студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій
 • призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї
 • педагоги, лікарі, священнослужителі, поліцейські, резервісти і т.д.

Повний перелік підстав відстрочки від призову на строкову військову службу – тут.

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
 • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
 • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
 • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
 • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу
 • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
 • призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних


Як отримати відстрочку або звільнення від армії за станом здоров’я?

На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Одним з яких є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. І відстрочка, і звільнення від служби оформляються виключно за рішенням призовної комісії на підставі проведеної військово-лікарської експертизи.

Проведення медогляду призовників сприяє визначенню стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональні порушення, а також фактична працездатність, спеціальність і освіта. Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія і т.д. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність в лікуванні, на підставі якого дається відстрочка і потім проводиться повторна медкомісія.

Уникнути служби в армії в Україні в 2018 році можна при наявності таких проблем зі здоров’ям:

Актуальний і вичерпний список захворювань, які дають право на звільнення від призову на строкову службу в армію, міститься в «розкладі хвороб» (затверджено Наказом МОУ №402).Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. Як адмін покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

 • штраф від 85 до 119 гривень — перше порушення
 • штраф 170-255 гривень — повторне порушення

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання є умовним.

Юридичний портал України рекомендує:
консультація з призову на строкову службу (військовий адвокат)УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично Рейтинг статьи: 4,83 из 5,00
12 online консультации по “Призов до армії 2018: строкова військова служба

 • 15.09.2018 в 17:05

  Призовник вже досяг віку 27 років, в армії не служив (був звільнений від призову через навчання в аспірантурі ВИШу). Звернувся у воєнкомат для виписки/прописки і отримання військового квитка — змусили підписати повістку на збори.

 • 06.09.2018 в 10:46

  Чи вважається призовник єдиним годувальником у сім’ї, якщо матір здійснює догляд за психічно хворою дочкою, яка згідно висновку ЛКК потребує стороннього догляду. Відповідно до закону «Про психіатричну допомогу», мати не повинна працювати при такому захворюванні дитини.

  • 06.09.2018 в 11:52

   Перелік причин для отримання відстрочки від призову до армії на військову (строкову) службу взагалі не містить такої підстави як «єдиний годувальник» у родині.

 • 23.05.2018 в 16:59

  Призовнику прийшли вручити повістку, але невручили її через наявність у чоловіка довідки про те, що він є знятий з обліку військовозобов’язаних і призовників. Сказали принести копію довідки у військовий комісаріат. Призовник не зміг прийти, тому замість нього пішла я. У РВК сказали, що по новому закону довідка про зняття з обліку вже не є дійсною і потрібно пройти нову медкомісію, щоб отримати підтвердження придатності чи непридатності до строкової військової служби в ЗСУ. На зауваження, що довідка про зняття з військового обліку призовника є пожиттєвою, у військкоматі повідомили, що це не так і усі (без виключень) військовозобов’язані повинні пройти повторний медичний огляд.

 • 17.04.2018 в 15:36

  Студент навчається на денному відділенні у ВНЗ, отримує другу вищу освіту за рівнем «бакалавр». Військкомат відмовляє у звільненні студента від призову на строкову військову службу посилаючись на те, що відстрочка надається лише один раз. При цьому у військкоматі ігнорують Закон № 2145-VIII від 05.09.2017 року, на підставі якого виключено пункт 10 статті 17 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» (саме ця правова норма раніше обмежувала студентів у праві на відстрочку).

 • 13.02.2018 в 10:42

  Чоловіка визвали на роботу у його вихідний день, повезли в лікарню робити ЕКГ та інші обстеження, нічого не пояснюючи. Медогляд для місця роботи чоловік пройшов 10 днів назад. З ним визвали ще декількох чоловіків приблизно такого ж віку. На запитання про причину відповідають, що начебто для воєнкомату, але напевно ніхто нічого не знає. Навіщо дурити людей і обманом примушувати робити те, що потрібно воєнкомату? Як після цього відноситися до мобілізаціі і т.д.

 • 02.10.2017 в 16:32

  Допоможіть розібратися в ситуації. У поштову скриньку прийшла повістка з текстом: «Ви підлягаєте призову на строкову військову службу». Мені зараз 18 років. У зв’язку з цим виникає два питання:
  1) Хіба у 2017 році беруть в армію з 18 років? Наскільки я пам’ятаю, за законом, з 20 до 27 років.
  2) Чи є така повістка дійсною, адже вона прийшла в поштову скриньку і за неї ніхто не розписувався.

  • 02.10.2017 в 17:51

   Указом Президента України №44/2017 призовний вік для чоловіків встановлено на рівні 20-27 років. Юнакам 18-19 років теж можуть надходити повістки до РВК, однак служити вони підуть тільки в разі особистої згоди та за умови укладення контракту.

   Розпис про отримання повістки є доказом про належне сповіщення призовника. Разом з тим, притягнути до відповідальності призовника за ухилення від служби за повісткою підкинутою до поштової скриньки доволі складно.

 • 13.09.2017 в 15:48

  Доброго дня! Мені прийшла повістка по місцю прописки, але зараз мене немає на території України. Чи може бути кримінальна відповідальність за ухилення від служби у такому випадку? Дякую за відповідь.

  • 13.09.2017 в 16:33

   Можливість притягнення призовника до відповідальності за ст. 335 Кримінального кодексу визначається наявністю умислу на ухилення від призову на військову службу. Ця обставина не залежить від знаходження призовника за кордоном, або його перебування в межах країни. Щоб визначити ймовірність розшуку як ухилянта, внесення відомостей до ЄРДР і обмеження виїзду за кордон, потрібен детальний опис ситуації та вивчення всіх обставин справи. Для отримання кваліфікованої юридичної консультації — зверніться до адвоката з військового права, який спеціалізується на справах призовників і військовозобов’язаних (відстрочка, відповідальність, військовий облік). E-mail для звернень doubrov@gmail.com, вартість послуги з’ясовуйте у адвоката.

 • 02.08.2017 в 12:04

  Добрий день. В мене виникло питання щодо позачергового призову на строкову службу в Національну гвардію України в серпні 2017 року. На якій підставі це роблять і чи є зміни в переліку підстав для відстрочки від армії при такому призові? Буду дуже вдячний за пояснення.

  • 02.08.2017 в 14:11

   Літній призов громадян України на строкову військову службу в Нацгвардії проводиться відповідно до Указу Президента України № 178/2017. Перелік підстав для звільнення від військової служби для призовників залишився незмінним (більш детальна інформація — в статті).


Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.

Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑