Призов до армії 2020: строкова військова служба


Двічі на рік у всіх областях України проводиться набір на строкову військову службу, в рамках якої в армію забирають тисячі українців. З особливостями призову в 2020 році, термінами проведення та підставами для відстрочки розібрався «Юридичний портал України» (www.lawportal.com.ua) спільно з провідним військовим юристом Глібом Миколайовичем Дубровим.

Для початку небагато теорії. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців призовного віку. Такий порядок регламентований ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії.

Призов строковиків проводиться з метою підготовки призовників до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, Національної гвардії, Прикордонної служби та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення і Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.


Хто підлягає призову до армії в 2020 році?

Призовний вік в Україні у 2020 році встановлено на рівні 18-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, які визнані придатними до стройової підготовки і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що до 2020 року призову в армію підлягали юнаки віком від 20 років.

Який термін служби в українській армії?

Згідно ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу» термін служби в армії становить:

 • 18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти
 • 12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра
Які терміни проведення призову на строкову службу в 2020 році?

Як і раніше, у 2020 році в Україні буде проведено дві хвилі призовів у армію — весняний та осінній. Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України.


На 2020 рік встановлено такі дати призову на строкову службу в армію:

 • з 1 квітня по 30 червня — весняний призов 2020 року
 • з 1 жовтня по 31 грудня — осінній призов 2020 року

Призовна кампанія може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Крім того, чинне законодавство дозволяє Президенту в будь-який момент оголосити позачергові і додаткові призови строковиків, наприклад, в Нацгвардію (літній призов) або прикордонну службу (зимовий призов).

Зміни військового права стосовно збільшення і зменшення призовного віку, оновлення дат (періодів) початку і кінця призову, а також інші новини строкової служби, щоденно відстежують адвокати Юридичного порталу України. Інформація в статті постійно оновлюється — додайте цю сторінку в закладки.

Що робити, якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», потрапити під відстрочку можуть:

 • призовники, у яких є дитина віком до трьох років
 • чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
 • громадяни, у яких є непрацездатні батьки (одинока мати/батько)
 • студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій
 • призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї (родині)
 • священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі

Повний перелік підстав відстрочки від призову на строкову військову службу можна дізнатись тут.

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

 • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
 • досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
 • які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
 • виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
 • яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу
 • засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
 • призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних


Як отримати відстрочку або звільнення від армії за станом здоров’я?

На сьогоднішній день, згідно із законодавством України, існує кілька способів отримати відстрочку або звільнення від армії. Однією з підстав є звільнення (постійне або тимчасове) від строкової військової служби за станом здоров’я. Відстрочка і звільнення від служби оформляються виключно за рішенням РВК, на підставі висновку медичної комісії.

Медогляд призовників проводиться для визначення стану їх здоров’я і ступеня придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональні порушення, а також фактична працездатність, спеціальність і освіта. Після закінчення медичного огляду виноситься Постанова ВЛК (відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).

Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається тимчасова відстрочка (на півроку або один рік) і потім проводиться повторна медкомісія.

Уникнути служби в армії в Україні у 2020 році можна при наявності таких проблем зі здоров’ям (таблиця):

Актуальний і вичерпний список захворювань, які дають право на звільнення від призову на строкову службу в армію, міститься в «розкладі хвороб» (затверджено Наказом МОУ №402).Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. В якості адмін покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

 • штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення
 • штраф 170-255 гривень — за повторне порушення

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за ст. 335 Кримінального кодексу є умовним (але судимість буде).

Юридичний портал України рекомендує:
консультація з призову на строкову службу (військовий адвокат)


22 online консультации по “Призов до армії 2020: строкова військова служба

 • Вітаю!

  Цікавить припинення призову в Україні у зв’язку з переходом на контрактну армію. Чи насправді призов з 2020 року буде проводитися за Зеленського так само, як проходив раніше?

  Заздалегідь вдячний за відповідь грамотного військового адвоката, який в курсі справ сьогоднішніх тенденцій у військкоматах.

  • Консультация юриста

   Припиняти призов строковиків в Україні після обрання Президентом В. Зеленського ніхто не буде. Більш того, в 2020 році можливе посилення покарання для призовників-ухильників від військової служби, посилений розшук у випадку неявок за повістками і посилення відповідальності за спроби уникнути строкової служби. Такий висновок можна зробити з аналізу пояснювальної записки до законопроекту № 1227: «перевірити призовників на притягнення до кримінальної відповідальності, забезпечити призовні комісії об’єктивними даними і зменшити випадки ухилення громадян від призову на строкову військову службу». Автори законопроекту — депутати від партії «Слуга народу».

   При цьому замість припинення призовів планується спростити процедуру проходження призовниками альтернативної (не військової) служби, поруч з місцем проживання.

   Стосовно адвоката у військових справах — подивіться форум для призовників і військовозобов’язаних адвоката Дуброва (вважається найкращим в Україні).

 • Скільки коштує в Україні відмазатись від армії та чи можна це зробити законно? Наприклад, в мене є можливість допомогти війську грошима (від цього точно буде більше користі, ніж від моєї служби). Дякую за роз’яснення цього питання.

  • Консультация юриста

   Офіційно відмовитись від строкової служби за гроші можна в Греції, Грузії, Туреччині та деяких інших країнах. Відкупитись від військкомату в Україні в такий спосіб, на відміну від зазначених держав — не вийде, тому що платне звільнення від військового обов’язку не передбачено діючим законодавством. Відкосити від армії за хабар також не вдасться (буде ще гірше) з підстав, які перелічені військовим адвокатом у відео-консультації для призовників про реальні наслідки відкосу від призову за гроші (чому це не працює і чим закінчиться).

   P.S. Обговорення законних підстав звільнення від армії — у коментарях нижче.

 • Після виписки з місця проживання сказали прописатися протягом тижня, але цього зроблено не було і вже пару років призовник не приписаний до військкомата. Скоро виповниться 27 років. Чи можуть по досягненню цього віку притягати до кримінальної відповідальності за ухиляння від строкової служби?

  • Консультация юриста

   Покарання за ст. 335 КК можливе навіть за умови досягнення призовником двадцятисемирічної межі та настає незалежно від віку військовозобов’язаного. Єдина і головна вимога — доведення слідчим факту наявності в діях (бездіяльності) громадянина складу злочину, передбаченого статтею 335 Кримінального кодексу України.

 • Призивний вік продовжено до 30 років. Ця зміна впливає на призив цього року чи будуть призивати ще по-старому (до 27 років)?

 • Чи вважається призовник єдиним годувальником у сім’ї, якщо матір здійснює догляд за психічно хворою дочкою, яка згідно висновку ЛКК потребує стороннього догляду. Відповідно до закону «Про психіатричну допомогу», мати не повинна працювати при такому захворюванні дитини.

  • Консультация юриста

   Перелік причин для отримання відстрочки від призову до армії на військову (строкову) службу взагалі не містить такої підстави як «єдиний годувальник» у родині.

 • Студент навчається на денному відділенні у ВНЗ, отримує другу вищу освіту за рівнем «бакалавр». Військкомат відмовляє у звільненні студента від призову на строкову військову службу посилаючись на те, що відстрочка надається лише один раз. При цьому у військкоматі ігнорують Закон № 2145-VIII від 05.09.2017 року, на підставі якого виключено пункт 10 статті 17 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» (саме ця правова норма раніше обмежувала студентів у праві на відстрочку).

 • Навчаюсь у ВНЗ на заочній формі. Поступив у ПТУ на денну форму навчання і мені зателефонували з військкомату сказати про те, що студентам ПТНЗ відстрочки не надають.

 • Доброго дня! Мені прийшла повістка по місцю прописки, але зараз мене немає на території України. Чи може бути кримінальна відповідальність за ухилення від служби у такому випадку? Дякую за відповідь.

  • Консультация юриста

   Можливість притягнення призовника до відповідальності за ст. 335 Кримінального кодексу визначається наявністю умислу на ухилення від призову на військову службу. Ця обставина не залежить від знаходження призовника за кордоном, або його перебування в межах країни. Щоб визначити ймовірність розшуку як ухилянта, внесення відомостей до ЄРДР і обмеження виїзду за кордон, потрібен детальний опис ситуації та вивчення всіх обставин справи. Для отримання кваліфікованої юридичної консультації — зверніться до адвоката з військового права, який спеціалізується на справах призовників і військовозобов’язаних (відстрочка, відповідальність, військовий облік). E-mail для звернень doubrov@gmail.com, вартість послуги з’ясовуйте у адвоката.

 • Добрий день. В мене виникло питання щодо позачергового призову на строкову службу в Національну гвардію України (НГУ). На якій підставі це роблять і чи є зміни в переліку підстав для відстрочки від армії при такому призові? Буду дуже вдячний за пояснення.

  • Консультация юриста

   Літній призов громадян України на строкову військову службу в Нацгвардії проводиться відповідно до Указу Президента України № 178/2017. Перелік підстав для звільнення від військової служби для призовників залишився незмінним (більш детальна інформація — в статті).

 • Зараз подзвонили з військкомату і повідомили, що відстрочка від призову до армії на строкову службу більше не діє. Терміново викликають у РВК для проходження медичної комісії і потім відправляють на збірний пункт (сказали прийти з речами).

 • Допоможіть розібратися в ситуації. У поштову скриньку прийшла повістка з текстом: «Ви підлягаєте призову на строкову військову службу». Мені зараз 18 років. У зв’язку з цим виникає два питання:
  1) Хіба у 2017 році беруть в армію з 18 років? Наскільки я пам’ятаю, за законом, з 20 до 27 років.
  2) Чи є така повістка дійсною, адже вона прийшла в поштову скриньку і за неї ніхто не розписувався.

  • Консультация юриста

   Указом Президента України №44/2017 призовний вік для чоловіків встановлено на рівні 20-27 років. Юнакам 18-19 років теж можуть надходити повістки до РВК, однак служити вони підуть тільки в разі особистої згоди та за умови укладення контракту.

   Розпис про отримання повістки є доказом про належне сповіщення призовника. Разом з тим, притягнути до відповідальності призовника за ухилення від служби за повісткою підкинутою до поштової скриньки доволі складно.

 • Призовник вже досяг віку 27 років, в армії не служив (був звільнений від призову через навчання в аспірантурі ВИШу). Звернувся у воєнкомат для виписки/прописки і отримання військового квитка — змусили підписати повістку на збори.

 • Призовнику прийшли вручити повістку, але невручили її через наявність у чоловіка довідки про те, що він є знятий з обліку військовозобов’язаних і призовників. Сказали принести копію довідки у військовий комісаріат. Призовник не зміг прийти, тому замість нього пішла я. У РВК сказали, що по новому закону довідка про зняття з обліку вже не є дійсною і потрібно пройти нову медкомісію, щоб отримати підтвердження придатності чи непридатності до строкової військової служби в ЗСУ. На зауваження, що довідка про зняття з військового обліку призовника є пожиттєвою, у військкоматі повідомили, що це не так і усі (без виключень) військовозобов’язані повинні пройти повторний медичний огляд.

 • Чоловіка визвали на роботу у його вихідний день, повезли в лікарню робити ЕКГ та інші обстеження, нічого не пояснюючи. Медогляд для місця роботи чоловік пройшов 10 днів назад. З ним визвали ще декількох чоловіків приблизно такого ж віку. На запитання про причину відповідають, що начебто для воєнкомату, але напевно ніхто нічого не знає. Навіщо дурити людей і обманом примушувати робити те, що потрібно воєнкомату? Як після цього відноситися до мобілізаціі і т.д.


Юридические консультации предоставляются только при условии прочтения ВСЕХ предыдущих разъяснений по данной тематике (см. выше), если схожие вопросы не обсуждались ранее.
Добавить комментарий

Доступна консультация автора online ↑

УжасноПлохоСреднеХорошоОтлично